Gładkowłosy Lwi piesek

Mało znanym powszechnie faktem jest ,że w miotach lewków od czasu do czasu rodzą się psy  gładkowłose tzw.smooth lowchen i semi -smooth lowchen. Nie wielu hodowców mówi o tym otwarcie i głośno . U szczeniąt można zauważyć inną okrywę bo włos nie rośnie tak intensywnie i prawidłowo. Występują dwa typy tej okrywy : gładki , krótki włos jak u spaniela lub podwójny składający się z warstwy krótkiego włosa przeplatanego długim
włosem okrywowym . Gładkowłose lwie pieski tzw. smoothen lowchen nie może być używany  w hodowli.  Są  jednak hodowcy , którzy używali w swoich programach
hodowlanych psów o gładkim włosie  twierdząc ,ze potomstwo takich psów ma doskonałą  w gatunku i  prawidłową szatę. Nigdy jednak żaden  gładkowłosy pies nie dał kolejnego pokolenia  o takim włosie.
Inny problem  dotyczący okrywy włosowej lwiego pieska to zbyt krótka sierść .Są psy , którym pomimo prawidłowej pielęgnacji  nie może włos  urosnąć do pożądanej długości.Jest cieńszy ,ostrzejszy na pysku i stopach .Nigdy nie dorasta do prawidłowej długości choć z wiekiem poprawia się. Lwie pieski o takiej okrywie nazywane są semi- smotchen lowchen . Trzecia odmiana niewzorcowego włosa ,który można czasem spotkać u lwiego pieska to włos twardszy podobny trochę do teriera bądź kromfhorlandera.Nieznane są przyczyny tego  problemu  ale należy zaakcentować, że jest to wysoce niepożądane  i  nie należy używać  psów o takim włosie w hodowli  jak również gdy włos jest kędzierzawy , łamiący się.

Dziekuję Jari Partanen /kennel Wanted Finlandia/  za pomoc oraz fotografie gładkowłosych lwich piesków urodzonych w tej  hodowli.
Thank you Jari Partanen for the help.

Typowe lwie pieski tzw.smootchen lowchen

Semi-smootchen lowchen

Shorthair tzw.kromfholander